Budeš mít tři hlavy, doufám, že si to nebereš osobně...

15. října 2014 v 19:20 | Michi
Víte, na světě je spousta věcí, které byste určitě zažít nechtěli... Ale pak je tu jedna věc, o které by si běžný člověk ani nepředstavil, že může být nějakým způsobem strašná. A to je pózování pro třídu výtvarníků. Mno aprotože si nejsem jistá, kdo si pod tím co představí a jestli plně chápe úlohu pózujícího, tak vám detailně popíšu, co takové pózování obnáší. Představte si tedy poměrně malou třídu plnou neuspořádaných děl v různých stádiích dokončenosti, lavic, stojanů a všemožně poházených potřeb. Když máte velké štěstí, pózujete v druhé části výuky a k tomu poprvé, kdy výtvarníci kreslí na stojanech, takže 80% z nich je na výsost otrávená a ve chvíli, kdy vás vyučující posadí do nějaké velmi složité pózy, načež celá třída začne komentovat, že jestli jste si nemohli sednout hůř. Když jim tedy vysvětlíte, že takhle prostě sedět/stát/cokoliv musíte a nic s tím nenaděláte, tak se tedy neradi, ale přeci jen dají do díla. Ale pochopitelně budou celou dobu brblat, že tuhle končetinu máte totálně nakřivo, že nohy vám jdou nějak šejdrem a ani nemluvím o neustálých poznámkách, jak se jejich kresba vašeho těla na papíře rýsuje. Například, když jeden výtvarník stráví půl hodiny nad tvarem vašeho hrudníku a ve finále skončíte s něčím, za co by se průměrná šedesátnice pravděpodobně nestyděla a zbytek vašeho těla vypadá jako nestabilní želé z jídelny. Mno a aby úděl modela nebyl až tak jednoduchý, přidá se bolest v kotníku, zádech, za krkem, prostě libovolně, kde to znepříjemňuje život, takže máte tendenci se protahovat, uvelebovat atp. Načež se sborově kolem vás ozve, abyste danou končetinu/látku/vlas/stín dali zpět na své místo a ať se opovážím ještě o milimetr hýbnout. Ale to jsou ti, co vás sledují neustále. Pak jsou tu ti, co půl hodiny kreslí, pak se na vás podívají a pohoršeně vyjmenují seznam toho, co jim všechno nesedí, nebo vykřiknou, že ještě před chvílí (ačkoliv kreslí bez kouknutí se na vás čestnou půl hodinu) jste měli danou končetinu/vlas/stín o milimetr jinde... A pak je tu třetí typ. Ti, co věčně komentují všechno tím způsobe,, že prostě máte v jednom kuse záchvaty smíchu, což spustí řetězovou reakci v podobě mrzutých rýpalů, že ať e nehýbu, povik probere půlhodinové kreslíře a ti utrousí, že daná končetina/vlas/stín je opravdu jinde a ať ji vrátím na své místo. A abych nezapomněla: Ta bolest v končetinách zní neškodně, ale po takové dobré půl hodince už budete prosit, aby vám tu nohu buď nekreslili, nebo amputovali. Takže až vám někdy někdo řekne, ať jdete dělat modela, ne nedělejte to, nechte to na někom jiném, kdo je víc naivnější, než vy.
Tolik k poučení, ale abych se taky dostala vůbec k pointě článku: Dnes byla opět figurálka a opět jsme skicovali... Sice jsme pokročili, že už jsme začali i oblečení, ale to jsem já stála modelem, takže z toho žádné výplody nemám. První dílko je tedy čistě skica základní, žádné oblečení, jen je trochu naznačeno něco málo v obličeji a na krku, jinak nic. Tohle jsem jednou předělávala, z předchozího pokusu i ten název o třech hlavách, nakonec jsem to udělala od znova a vypadalo to o poznání přijatelněji (můj problém spočívá v tom, že v linkách mám totální chaos, sice je správně, že se toho nebojím, ale 20 linek z čehož jen jedna symbolizuje finální záměr tvaru nohy je přeci jen moc...) a dopadlo to následovně (kresleno uhlem):
Šaty budou, ale dnes ne, mám za úkol nakreslit Akali a jsem taky pekelně líná dojít si pro černý papír ._."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Niké Storch Niké Storch | E-mail | Web | 16. října 2014 v 11:32 | Reagovat

No...vůbec ti to nezávidím :D

2 Michi Michi | E-mail | Web | 16. října 2014 v 17:17 | Reagovat

[1]: Naprosto to chápu, hele :D

3 Rose Tascher Rose Tascher | Web | 18. října 2014 v 14:27 | Reagovat

Já už jsem několikrát přemýšlela nad tím, že bych modela nikdy nemohla dělat, protože držet třeba ruku dvě hodiny ve stejné poloze bych fakt nezvládla :D

4 Michi Michi | E-mail | Web | 19. října 2014 v 9:16 | Reagovat

[3]: Asi tak hele :D Sice se to na ty dvě hodiny vyšplhá málokdy, ale i tak :D Dělat složité pózy je peklo :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama