Proč nejsou blogeři slavní

9. listopadu 2014 v 21:53 | Michi
Víte, když jsem na začátku roku přišla na střední, hned první týden se ke mně dostalo, že ve třídě je někdo "slavný". Ano. Byl to youtuber. Vzhled komentovat nebudu a ani jméno vám sdělovat nebudu, cítím, že by se pak už kompletně prolomilo mé už tak dost křehké alter ego a to bych asi neunesla, dost na tom, že pár lidí ze školy už adresu mého blogu zná a dá se říct, že mi to není moc příjemné, znáte ten pocit, když se zamyslíte "Kdyby někdo z mého okolí znal můj blog, co všechno bych tam nenapsala?" ? Víte, žila jsem jistou část mé blogové kariéry ve strachu, že jistá osoba v mém životě ten blog najde a zase začnou zprávy typu "Cos to tam zase napsala za blbost?" atp. a při vší mé tvrdohlavosti a sebestřednosti bych tohle nedala. Ale to jsem odbočila. K jeho tvorbě: Viděla jsem pár videí a upřímně jsem nevěděla, proč se kolem toho dělá takový poprask. Ty videa mě ničím nezaujaly (ano, jsem vybíravý sledovatel, který vyrostl na Naprosto Retardovaném a jemu podobných), k tomu jsem opravdu, ale opravdu nepochopila význam let's playe na jednu nejmenovanou hojně hranou onlinovku. Jsem velký fanda Let's playerů, ale dělat let's play na statickou onlinovku? To svědčí buď o vašem komentátorském umu, nebo o vaší neprosté retardovanosti (pun NOT intended- to si vygooglete, význam slova pun neumím správně vyjádřit). Prostě abych to shrnula: Zdá se mi, že ho dělá slavným prostě to, že je youtuber a má x odběratelů, z čehož většina jsou děti (nejsem si jistá, jestli chci tohle označení omlouvat, protože ANO, jsem vysazená proti minecraftovým dětem a ano, vím, že jsou to "prostě děti" a děti si hrají, jen jsme v jiné době a ano, jsem vysazena proti němu a ANO, zhruba vím, kolik úsilí dává do své tvorby a VELMI silně pochybuju, že děti byly jeho cílová skupina). A abych to řekla ještě líp: Myslím si, že ho nedělá slavným jeho tvorba, ale prostě "youtube".

A teď, co mě vlastně vedlo k tomuto tématu. Na začátku, když se nápad zrodil, byla to spíš jen čistá frustrace z toho, jak jsem si myslela, že jsou blogeři přehlížení, ale pak jsem si postupně začala všímat náznaků, že to tak nemusí být, jen se já pohybuji ve špatných vodách. Moje otázka na začátku byla: "Když má on X tisíc odběratelů, byla bych já stejně slavná, kdybych měla stejný počet pravidelných návštěvníků?" Odpověď zní: Je to sporné. Původně jsem měla v plánu napsat : "Ne, ne na mé škole.", ale pak jsem si uvědomila, že to není až tak jisté, protože kdybych si dala tu práci a aspoň nějaké té drbně řekla, že mám blog s tolika návštěvníky, taky bych byla námá jako ta s blogem s tisíci návštěvníky a byla bych na tom stejně jako on, byla bych "ta s blogem s tisíci návštěvníky" a to by se na můj blog nikdo z nich pravděpodobně nekoukl, ale své ego bych měla. Měla bych svou slávu. A s tímhle příšel i velmi zažitý a hojně používaný postoj "Já slávu nechci, poškozuje to soukromí.". A já ho plně zastávám. Nechci být slavná, tím spíš ne na mé škole, protože pak bych se opravdu musela zabývat tím, co píšu, abych náhodou někoho nenaštvala, protože strategie "fuck it, tohle je můj blog" u mě tak trochu nefunguje a já bych s tím dřív nebo později sekla, založila si nový blog a ten samý kolotoč by začal odznova: 1. Konečně klid, nový začátek s čistým štítem 2. Proč je tu tak málo lidí? 3. Proč mě nikdo nezná? 4. Já chci, aby mě lidi znali! 5. Super, konečně jsem známá 6. Co když tímhle někoho naštvu? 7. Sakra, jak já tu slávu nesnáším 8. Kašlu na to *založí nový blog*. Jup, umím si to velmi živě představit. Tady bych mohla svůj článek s osvětou ukončit, protože hlavní otázka, jestli je fajn být slavná, je věřešena, ale u tématu, jestli jsou blogeři slavní bych ráda ještě chvíli zůstala.

Mou víru v to, že ti slavní blogeři v komunitě blogerů jsou prostě slavní jen pro tu cílovou skupinu (i když si teď trochu odporuju, protože youtubeři jsou ve své podstatě taky slavní jen pro svou cílovou skupinu) a nikam jinam neprorazí, nebo popřípadě nemají šanci, že o nich uslyší i lidé mimo dění. Tohle mínění mi nahlodala až jedna nevinná zmínka v časopisu Marianne Bydlení. "A protože vedle profesionálek zabývajících se bydlením máme napříč celou Českou Republikou (i Slovenskem) nesmírně talentované blogerky, požádali jsme taky je, aby se s vámi podělily o nápady na výzdobu interiéru pro nejkrásnější svátky v roce, kterou s trochou šikovnosti vyrobíte sami." -Pavlína Provazníková (Marianne Bydlení; Prosinec 2014; str. 4). Načež typům od blogerek je věnován úctyhodný úsek od strany 29 do strany 46. A pak mi vlastně došlo, že blogerky a blogeři jsou slavní. Sice se kolem toho nedělá takový humbuk, jako je třeba 4FANS a podobné mega akce, ale blogerky jsou v televizních pořadech (jako odstrašující případ mohu použít Dominiku Myslivcovou: Opět, jsem na ni vysazená, proto ten ironický tón, ale jsem přesvědčená, že o jejím vystupu v Show Jana Krause slyšel každý), jsou v časopisech, mají velké weby (krásná.cz, opět nepoužívám zrovna ideální příklad, ale věřím, že kdo kdy měl blog, ví, o čem mluvím...), spolupracují s kosmetickými firmami, které jim zdarma posílají vzorky na vyzkoušení (a proč? Protože víra v reklamu je silná. Je váš blog vidět? Fajn, tady máte produkty a ať jsme vidět v dobrým), blogerky a blogeři píšou knihy, malují do galerií, takže ano. Blogerky a blogeři jsou slavní. Tolik k mému uvažování, ale zajímá mě, jak to vidíte vy. MYslíte si, že jako blogeři můžete být slavní?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Niké Storch Niké Storch | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 9:25 | Reagovat

Souhlasím s tím, že bloger je slavný pro danou cílovou skupinu. A nejlépe jsou na tom ty blogy, které se věnují jednomu tématu. Např. máš blog o kosmetice, píšeš dobré recenze a je spousta holek, které takové info vyhledávají a dávají tipy ostatním. Máš blog o grafice a opět jsi známá u lidí, kteří se tomu věnují a baví je to. Máš blog o povídkách nebo nějaké hudební skupině a zase je to to samé. Jen se dnes, kdy je blogů plná...ehm plno, se ty dobré blogy prosazují celkem těžko.

2 Michi Michi | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 20:17 | Reagovat

[1]: No to jo, ona je taková ustálená skupinka známých blogů a je docela namáhavé se tam dostat...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama